Verím Pane, že sa v Námestove nudiť nebudem!

Tak ako sa každoročne na festival Verím Pane zbiehajú z celého Slovenska/Česka/Poľska… davy mladých ľudí, aby načerpali silu z jadra oravskej prírody, zakúsili dobrovoľníctvo, obohatili sa duchovným programom, či si vychutnali zaujímavé prednášky a workshopy, tak sa za nimi hneď ďalším vlakom, autom, či bicyklom rútia aj najrôznejší predstavitelia československého gospelu, duchovní správcovia, divadelníci, či diskutéri, proste všetci tí, ktorí by sa chceli svojou maličkosťou pričiniť o to, aby bol program festivalu pre všetkých pamiatkou na celý život (resp. minimálneho do ďalšieho ročníka).

Amfiteáter vs Čajovňa

Tí, ktorí chodia na Verím Pane už nejaké to leto, dobre vedia, že epicentrom festivalovej zábavy, ako aj tretím najdôležitejším miestom v Námestove (hneď po kostole a Kaťáku ) je miestny amfiteáter, ktorý aj svojou polohou (hneď vedľa Oravskej priehrady) všetkých láka, užiť si tú pravú atmosféru gospelových koncertov pod holým nebom. 

Na strane druhej, overenou suchou alternatívou koncertov, ako aj takým denným centrom pre všetkých tých, ktorí nepoznajú slová ako nuda, ticho, hlad, či nemám si čo obliecť, je tzv. Čajovňa, ktorej za posledné roky prischol aj názov ,,Párty stan.” 

Okrem komornejšie ladených vystúpení ponúka tento priestor aj ďalšie možnosti relaxu či zábavy, z ktorých treba určite spomenúť prítomnosť nealko baru, ktorý vám ponúkne pestru paletu teplých alebo studených nápojov, ako aj offline ,,shopu”, kde si budete môcť zase kúpiť aktuálne festivalové oblečenie, či CD/DVD/knihy vašich obľúbených protagonistov gospelu. 

Festival štartuje (ako inak) v kostole

Ako už býva na Verím Pane príjemným zvykom, tak úvodný gong festivalu zaznie v stredu o 17:00 na sv. omši, na ktorej jeho hlavný organizátor a zároveň duchovný pastier, Juraj Drobný, privíta v námestovskom chráme prvých odhodlaných účastníkov festivalu, ktorých bude poznať nielen po ovocí, ale v lepšom prípade aj po dobrovoľníckom tričku.

Na záver sv. omše bude už pozornosť všetkých upriamená na tradičné festivalové oznamy, ktoré už vaše myšlienky pomaly ale isto prenesú na pódium amfiteátra, ktoré bude v ten večer v znamení dvoch hudobných telies, pričom úplná bodka večera bude patriť chválam

O 18:30 sa vám predstavia mladí chlapci zo srdca Slovenska (Zvolen), ktorí si hovoria Timon a vo svojom repertoári majú pripravenú jednoduchú a zrozumiteľnú hudbu, ktorá je schopná poslucháčovi vždy niečo povedať. 

Hneď po nich (19:30) vystúpi kapela, ktorá už pre slovenský gospel niečo urobila (27 rokov na scéne) a jej korene siahajú na východ Slovenska, do Sečoviec. Pamätníci isto vedia, že je reč o zoskupení Magnet, ktoré vám pod vedením učiteľa Juraja Begala zahrá a zaspieva vaše obľúbené pesničky.  

Ktorých to ešte v prvý večer nebude ťahať skôr do postele a radi by klasický ,,Otče náš pred spaním” nahradili interaktívnou modlitbou, tak budú na samý záver (20:30) pripravené chvály v podaní Braňa Kožucha a LF Band.

Magnet
Timon

Vo štvrtok už všetko dvakrát 

Druhý deň festivalu už prinesie rovno dve sv. omše (11:00/17:00) a nebude chýbať ani poobedná seansa (rozumej adorácia), ktorá vám medzi 12 – 14 hod. umožní načerpať dostatok fyzickej, ako aj duchovnej sily, ktorú isto oceníte pri večerných koncertoch na amfiteátri, ktorých bude tiež už dvojnásobok.   

Kto by si chcel čakanie na večer skrátiť v prostredí skvelých ľudí, kde nebude núdza o nejakú tú spoločenskú hru, príjemný rozhovor, či pohár limonády, tak môže zavítať do festivalovej Čajovne, ktorá bude už v plnej prevádzke. 

Večerný program na amfiteátri odštartuje o 18:15 mladučké sesterské trio The Addams Sisters zo susednej Českej republiky, ktoré vám okrem vlastných pesničiek prinesie aj podarené covery od velikánov ako Shawn Mendes, Ed Sheeran, či Oh Honey. V Čechách ešte chvíľu ostaneme, aby sme si predstavili kapelu A.M. Úlet, ktorá má naladené svoje gitary na 19:15 a zahrá vám piesne s kombináciou folku, rocku, jazzu i folklóru. Po tomto ,,úlete” troška zjemníme a na pódium sa postaví charizmatický slovenský pesničkár Peter Janků (20:15).

Druhú polovicu večera odpáli folklórne zoskupenie ,,Spod Budína” (21:15), ktoré prinesie na námestovský amfiteáter prevažne ľudové piesne, znejúce v rytmoch jazzu, rocku, či reggae. A na úplný záver (22:15) príde legenda gospelu, ktorej začiatky siahajú ešte do roku 1990, a ktorá sa postarala o také hity ako ,,Divadlo snov” alebo ,,Čo ma čaká” Áno, reč je o skupine Crédo.

Spod Budína
Credo

V piatok si už v Námestove privstanú všetci

V piatok, čo je už neoficiálny začiatok víkendu, to bude v Námestove žiť od samého rána. Vaše prvé kroky (hneď po sprche a raňajkách) povedú zrejme do festivalovej Čajovne, v ktorej sa budú konať workshopy a prednášky od výmyslu sveta. 

Ako prvý (9:30) sa o slovo prihlási Pavol Prockl so svojim workshopom na tému veľká produkcia. Paľove cenné rady skúsi priamo na mieste (11:00) praktizovať kapela Magnet. Po chutnom obede sa na vás v našom ,,Párty stane” bude tešiť o 13:00 aj Peter Janků, aby vám predstavil svoje nové CD (Recitál Petra Janků).

Peter Janků

Komu by sa ani poobede necnelo za spontánnou prechádzkou naprieč oravskou prírodou (odporúčaním pre fajnšmekrov môže byť Rio de Klín, či Magurka), resp. by nemal helperskú službu na vrátnici, tak bude útočiskom opäť festivalová Čajovňa, ktorá bude o 14:00 hostiť koncert Mira Vránskeho, ktorého vystrieda o 15ej hudobník a kapucín, Felice, aby predstavil svoju aktuálnu knihu ,,Misionár Božieho milosrdenstva.” Poslednou programovou vsuvkou (16:00) pred eucharistickou prestávkou (rozumej festivalová sv. omša), bude koncert folkovej skupiny Skalka, ktorej vznik sa datuje ešte do 80. rokov. 

Festivalové pódium na amfiteátri dostane zelenú o 18:15, kedy sa všetkým návštevníkom Verím Pane predstaví kapela, ktorej hudobný žáner, či farba oblečenia sa rokmi nemení – reč je samozrejme o Kapucínoch. Hneď po nich (19:15) sa prihlásia o slovo ďalší spievajúci kňazi, ktorí si prezmenu hovoria Peter Milenky & band a na svojom konte majú už 5 albumov. Aj do tretice (20:15), sa na pódiu predstaví kňaz, ktorého všetci poznajú pod prezývkou Felice (Áno, spieva aj s Kapucínmi) a so svojou kapelou vám ponúknu piesne s nádychom žánrov pop, rock, funky a blues.

Piatková ponuka koncertov však ani zďaleka nekončí a vy si tak o 21:15 budete môcť užiť doslova Boží šramot, ktorý svojho času začínali ako chrámový zbor v Novej Dubnici, a teraz tešia svojou hudbou, spevom, či inštrumentami celé Slovensko. A ten, kto vydrží na amfiku do samého konca (22:15), tak mu bude odmenou vystúpenie Lamačských chvál, ktorí si po novom hovoria LCH Live, a ktorí majú za cieľ priniesť do Námestova Božie slovo, schopné robiť zázraky. 

Kapucíni
Boží Šramot
Boží šramot

Z postele vás vytiahne duchovná obnova

V sobotu, kedy to bude už na Verím Pane dýchať festivalom hádam z každej strany, budete mať po raňajkách na výber hneď dve cesty, ktoré nechajú vyniknúť buď to vášmu Duchu alebo doprajú skôr pôžitok vašim ušiam. O 9:00 začne v kostole Duchovná obnova, ktorú povedie dp. Štefan Bocko a potrvá až do 10:50, resp. keby sa vám z námestovského chrámu príliš nechcelo, tak môžete pokračovať sv. omšou o 11:00 hod.

Od 9:30 otvára svoje brány aj Čajovňa, ktorá hneď na úvod privíta všetkých záujemcov o interaktívnu debatu. Prednášajúcimi budú manželia Gunárovci a Bencelovci, ktorí vám prídu porozprávať svoje zážitky a skúsenosti na tému ,,Bez strachu do manželstva.” Diskusiu vystrieda o 11:00 koncert Ondra Štyráka, ktorý vám zahrá k chutnému obedu. Kto by predsa len hladný nebol, resp. by mu k spokojnosti stačila aj drobná sladkosť z neďalekého baru, tak môže pokračovať o 12:00 prezentáciou knihy Stanley – Ešte sme neskončili, ktorú vám príde predstaviť jej autor a Stanleyho veľký kamarát – Michal Hirko.

Program v Čajovni pokračuje samozrejme aj v poobedných hodinách, kedy o 13:00 vystúpi vždy usmiata kapela Smaily, ktorá teší svojich fanúšikov už celých 17 rokov a vo svojom ansámbli má aj detských protagonistov. Detské publikum bude v pozore aj o 14ej hodine, kedy do ,,Párty stanu” zavíta Divadlo KaSia s hrou Zajko Fajko a had Vadík. Kto by sa cítil na rozprávky už pristarý, tak sa môže presunúť do neďalekého Domu kultúry, kde sa o 14:30 na vás teší srdciar festivalu Verím Pane a vždy usmiaty tancujúci moderátor, Pali Danko, s aktuálnym predstavením Tanečného divadla ATak – Agnus Dei. Kto by sa bál, že sa mu neujde miesto v hľadisku, tak si môže lístok zabezpečiť v predstihu cez online predaj

Smaily
Tanečné divadlo ATak: Agnus Dei

Kto tancu až tak neholduje alebo by ho k Čajovni viazalo silné puto (či karimatka), tak sa môže tešiť o 15:00 na koncert novovzniknutej gospelovej formácie – Rebeli. A keby pod stanom ostali po 16ej ešte stále aj nejaké deti, tak ich všetkých do spevu pozýva Miro Jilo a jeho Pesničkohry.

Po krátkom, ale veľmi účelnom odbehnutí do kostola na festivalovú sv. omšu (17:00), ktorú svojim spevom bude doprevádzať zbor z Dolného Kubína, sa vidíme všetci opäť na miestnom amfiteátri, kde pôjde dnes večer už naozaj ,,do tuhého”, čo sa ponuky koncertov týka. 

O 18:15 sa ozve ,,Košický zlatý poklad”, pochádzajúci paradoxne z Bratislavy a hovoria si Catharsic, pričom na gospelovej scéne pôsobia len od roku 2016. Pri čísle 16 ešte na chvíľu zostaneme, aby sme vám prezradili skutočný vek ďalšej vystupujúcej speváčky, Viky Tarabovej, ktorá bude mať svoju gitaru naladenú od 19:15. Nielen kvôli vyrovnaniu vekovej hladiny, ale aj pre ich nekončiaci sa zápal v gospelovú hudbu, sa ako ďalší v poradí (20:15) predstaví legendárna kapela Sába, ktorá pôsobí na scéne už od roku 1991. 

O 21:15 je na programe ďalšia návšteva zo susedných Čiech, ktorá má tentokrát meno Pavel Helan, a rovnako tak nie je na festivale Verím Pane žiadnym nováčikom. Aj záver sobotného večera (22:15) bude patriť chválam, a opäť nie hocijakym. Predstaví sa vám formácia F6, ktorých evanjelizačnou víziou je zmierenie rómskeho a slovenského národa.

Sába
F6

V nedeľu ešte stále nekončíme

Ako je zvykom aj v našich bežných životoch, si v nedeľu trošku viac pospať, tak budeme v posledný deň festivalu začínať program až o 11:00, a to rovno festivalovou sv. omšou, ktorá sa bude odohrávať (ne)tradične na amfiteátri. Hlavným celebrantom bude v tomto prípade salezián Ján Holubčík, ktorého bude hudobne doprevádzať zbor Mareka Jamricha. Po nej bude dostatok času na chutný nedeľný obed, ako aj prípadnú poobednú siestu (teraz myslíme naozaj spánok), aby ste sa plní sil a elánu mohli vrátiť na miesto, odkiaľ ste prišli – a teda opäť na amfik! 😀

Záverečná omša
Sv. omša na amfiku

Tam sa na vás už od 14:15 teší Dávid DAVE, ktorý sa hudbe venuje už od útleho detstva, a možno aj preto vo svojich 28-ich rokoch verí, že sa dá na papier namaľovať hudba štetcom a že kvety sa dajú vytvárať pomocou hudobného nástroja. 🙂 Hneď po ňom (15:15) sa na pódiu predstavia ďalší skvelí mladí ľudia, ktorí si hovoria G.O.D.’s a žánrovo majú blízko k americkému gospelu a k hviezdam ako Kirk Franklin, Whitney Houston alebo Take 6. Tretím interpretom, ktorý (zaručene) rozhýbe námestovský amfiteáter je česká skupina Hrozen, ktorá vystúpi presne o 16:15

O 17:15 sa opäť naladíme na nôtu americkeho gospelu, ktorý vám príde predviesť tentokrát slovensko-rakúske zoskupenie BL Gospel. O 18:15 budú zase v pozore všetci srdcom (aj bydliskom) Oravania, aby tak podporili trstenskú skupinu Križiaci. O 19:15 ich vystriedajú zase rockeri od Ružomberka, ktorých poznáte pod menom Kéfas, a ktorí robia gospelu dobré meno už viac ako 20 rokov. Úplne poslednou bodkou, nielen za nedeľným programom, ale celým festivalom Verím Pane bude mať vo svojich rukách (alebo hlasoch) zoskupenie umelcov a lídrov chvál zo Spoločenstva Piar, ktorí si hovoria jednoducho PiarMusic a vystúpia o 20:15.

G.O.D.’s
Krížiaci


Veríme tomu, že sa na festivale Verím Pane ani tento rok nudiť určite nebudete a že si naspäť domov, okrem podpísaných CD-čiek od vašich vašich obľúbených protagonistov gospelu, odnesiete aj kopec skvelých zážitkov, nových kamarátstiev, ale najmä živú vieru prameniacu zo stretnutia s našim Nebeským otcom. Vidíme sa teda na amfiku, v Čajovni, v Kaťáku, v kostole, či všade tam, kde v Námestove nájdeme to povestné ,,Doma je doma!”