Verím Pane 2019 otvára svoje brány

Aj tento rok mesto, ktorého susedmi sú (okrem Poľska), aj obce ako Vavrečka, Zubrohlava alebo Mútne, mesto, ktoré chráni samotná socha Krista (Rio de Klin) a zo všetkých strán obopína majestátna Oravská priehrada, mesto, ktoré aj keby mestom nebolo, tak si ho tak každý bude pamätať, keď jeho názov vysloví.

To mesto sa volá Námestovo a už 20 rokov (29 rokov celkovo) je domovom najstaršieho gospelového festivalu Verím Pane, ktorý hlása, že ,,Doma je doma” je všade tam, kde radosť, pohoda a Živý Boh majú svoje čestné miesto v srdci každého človeka.

Program náš každodenný

To, čo robí festival Verím Pane jedinečným sú práve živé koncerty najznámejších predstaviteľov prevažne česko-slovenskej gospelovej hudby, ktorých poznáte zo svojich obľúbených CDčiek, či dokonca kaziet, ale aj takých, ktorých počuli hrať iba ich susedia (kvôli tenkým stenám garáže) alebo blízki priatelia, ktorí im odobrili tak vstupenku na koncertné pódium v Námestove.

Vďaka tomu, si budete môcť aj tento rok zaskákať na amfiteátri alebo vo veľkom ,,Párty stane” na také stálice ako sú kapela Crédo, Boží šramot, Sába, Krížiaci, či Kapucíni. Na gospelovú nôtu však príde zahrať aj nováčik festivalu Viki Tarabová, ktorá dovŕšila práve 16 rokov. Veľkým prekvapením pre Námestovčanov budú aj Lamačské chvály, ktoré tešia svojim spevom a modlitbami celé Slovensko, od západu na východ.

Na svoje si prídu aj priaznivci scénického žánru, ktorých aj tento rok príde pozdraviť Tanečné divadlo ATak, s večne vysmiatym (a čerstvo ženatým) Palim Dankom s ich aktuálnym predstavením Agnus Dei. Napokon, ako ,,účinný babysitting“ (rozumej program pre deti), môžu byť Pesničkohry Mira Jila, či divadielko KaSia s hrou Zajko Fajko a had Vadík.

Lamačské chvály
BL Gospel
Pesničkohry Mira Jila

Duchovno bez hraníc

Pridanou hodnotou festivalu Verím Pane, ktorú by ste márne hľadali aj na ,,Pohode”, je každodenný ,,Duchovný program”, ktorého epicentrom sú festivalové Sv. omše (vždy o 17:00), na ktorých zažiarí vždy iný kňaz, iný zbor a iné bude aj osadenstvo kostola (každý deň ďalší a ďalší návštevníci festivalu). Kto sa rád modlí aj predtým, ako zasadne k obednému stolu alebo by mal večer ,,plné ruky práce“, budú pripravené bohoslužby aj o 11:00 hod.

Mimo sv. omší nebude určite núdza ani o tematicke prednášky, či workshopy, v sobotu doobeda (9:00) je nachystaná aj duchovná obnova s Otcom Štefanom Bockom, avšak, najlepšie sú aj tak veci, ktoré neplánujeme, a preto neváhajte kedykoľvek, keď vám cestu festivalovým mestečkom skríži náhodný kňaz, rehoľník alebo dokonca samotný námestovský pán farár, využiť vo svoj prospech a nadhodiť ako tému vašu obľúbenú gospelovú pesničku, či takú sv. spoveď.

Festivalová sv. omša
Duchovná obnova

Byť, či nebyť dobrovoľník

Túto otázku si asi každoročne kladie nejeden účastník festivalu Verím Pane, ktorý prekročí brány ,,Kaťáku“ alebo tak urobí ešte z pohodlia svojho počítaču, či smartphonu, kedy druhou polovicou dátového balíčka sťahuje do svojho playlistu ,,výberovku Metelice“, či posledný album Kapucínov.

Pokiaľ sa predsa len rozhodnete obliecť si ,,helperske tričko“ a vašou prvou voľbou v mobile sa stane vždy usmiata ,,Marci“, tak vašimi Bohumilými aktivitami na festivale sa môžu stať napríklad také služby na vrátnici, osobná ochranka na koncertoch, pričom najväčším dobrodružstvom sa javí nočné stráženie pódia na amfiteátri, ktoré preverí hádam všetky vaše zmysly, vrátane Insomnie.

Odmenou za statočnosť vám, okrem tej večnej v nebi a už spomínaných festivalových tričiek, budú aj tituly, či komplimenty typu: ,,To je ale frajer, ťahá už tretiu nočnú na vrátnici a cez deň skáče pod pódiom“, ,,Vďaka nemu si majú aj dnes bazáristi kam zapojiť svoje gitary,, alebo ,,Takého/takú by som chcel aj k sebe na salaš, svoje ovečky strážiť.“

Dobrovoľníci v Kaťáku
Dobrovoľníci na amfiteátri

Najmä, aby platilo ,,Doma je doma“

Záverom tohto nášho prvého blogu, by sme chceli všetkým zdôrazniť, že či už sa rozhodneš prísť na festival Verím Pane ako účastník, dobrovoľník, či náhodný okoloidúci, či vezmeš do ruky gitaru a mikrofón a potešíš ostatných svojim spevom alebo ti bližšou bude kňazská alba a štóla a rozdávať budeš sviatosť zmierenia, tak platí vždy iba jedno pravidlo – ,,Cíť sa tu, ako keď doma je doma!“