Na počiatku bolo dobrovoľníctvo

Písal sa rok 1990 a v malej dedinke neďaleko Púchova, Horné Kočkovce, sa začínajúci kňaz, Juraj Drobný, rozhodol úplne dobrovoľne (a možno mu to poradil aj Duch svätý) zorganizovať na školskom dvore prvý ročník gospelového festivalu Verím Pane! V rokoch 1994-96 sa stala prechodnou stanicou festivalu Považská Bystrica, v roku 1997 sa nekonal vôbec, a od roku 1998 je jeho stálym domovom metropola Oravy – Námestovo, ktoré ho bude hostiť tento rok už po 29. krát

Dobrovoľná cesta za slávou

Rozhodnutie to bolo hoci dobrovoľné, avšak s jedným veľkým umyslom (vlastne dvoma), a to,  splniť si svoj tajný sen zo seminárnych čias, ako aj dať priestor začínajúcim kapelám, či zborom, ktoré doteraz hrávali maximálne na sv. omšiach v kostole, vystúpiť aj na pódiu, ktoré znamená svet. 

Pre niektoré kapely to bol doslova odrazový mostík, ktorý ich vystrelil do gospelového neba a vy ste tak zrazu mohli počuť ich piesne z éteru rádia Lumen, či dokonca v podobe live vystúpenia v Poltón klube na TV Lux (ktorého krstným otcom bol tiež náš Ďuri). Čo je však na tejto ceste za slávou dôležité a podstatné, je fakt, že sa tieto kapely vrátili (a stále vracajú) na miesto, kde sa cítia naozaj doma, a tým miestom je festival Verím Pane. A takto, rok čo rok vystupujú úplne dobrovoľne, bez nároku na honorár, na námestovskom amfiteátri.

V dobrovoľníctve je sila

Festival Verím Pane však netvoria iba speváci či hudobné zbory, ktoré majú svoje čestné miesto na pódiu, ale za jeho oponou stoja ďalší skvelí ľudia, ktorí vedomí si svojich talentov, či odhodlania sa úplne dobrovoľne starajú o to, aby ste sa každý rok na festivale cítili, ako keď ,,doma je doma!” 

Zároveň, presunutím festivalu zo školského dvora v Horných Kočkovciach do námestovských ulíc, ktoré ročne navštívi okolo 500-600 mladých ľudí, stúpajú aj nároky na jeho pohodlný a bezpečný priebeh. Avšak, keďže dobrovoľníctvo priťahuje, tak niet divu, že sa z roka na rok rozrastá aj organizačný tím festivalu o ďalších a ďalších horlivých mladých ľudí, ktorí neváhajú priložiť ruku k Dielu.

Sto dobrovoľníkov, sto chutí

Možno si hovoríte, že by ste aj vy radi a dobrovoľne pomohli na festivale Verím Pane, avšak zlato vám v hrdle zatiaľ stále nepristálo a festivalový manažment vás čaká až v poslednom ročníku vysokoškolského štúdia. Máme však pre vás dobrú správu, berieme vás všetkých!
Či sa rozumieš viac do techniky alebo tráviš voľný čas v posilke za mestom, či je tvojou najväčšou kulinárskou špecialitou varenie čaju alebo by si zvládol upiecť aj koláč, či sa ti ľahšie počítajú festivalové žetóny v kase alebo chceš radšej odpočítavať začiatok koncertu, tak nám daj o sebe určite vedieť a my ti dáme dobrovoľnícky job tvojich snov.


Dobrovoľne vás odmeníme

,,Zadarmo ste dostali, zadarmo dávajte!” (Mt 10,8), sa píše vo Svätom písme, a preto vám ani my nechceme ostať nič dlžní. Zlato a diamanty nemáme, ale čo máme, to vám dáme! Ak budú splnené všetky dobrovoľnícke pravidlá, tak odmena vás isto neminie. 

V prvom rade, dostanete špeciálne dobrovoľnícke tričko, aby vás každý poznal po mene (aj po ovocí) a odniesli ste si na festival aj milú spomienku. Každá pomoc si vyžaduje pevného ducha, ale aj spokojné bruško, a preto vás ako hrdých dobrovoľníkov radi každé ráno privítame na spoločných raňajkách (8:15) v Kaťáku a v deň služby máme pre vás pripravený aj chutný obed

Akciovým sa vám tiež stane samotné festivalové ubytovanie, ktoré budete môcť zdielať spolu s ostatnými účastníkmi Verím Pane, ktorých tak budete môcť dobrovoľne dostať na vašu stranu, aby ste už ďalšiu noc mohli strážiť na vrátnici s novým kamarátom alebo kamarátkou. Dobrovoľné video

Keďže žijeme v dobe youtuberov a smartfónov, ktoré robia lepšie videa ako skrytá kamera Joža Pročka, tak som si povedal, že je lepšie raz (alebo aj viac krát) vidieť, ako stokrát čítať, a preto vám predstavujeme hrdých dobrovoľníkov, ktorí si už na festivale Verím Pane čo to odkrútili a pozývajú do ,,služby” aj vás!