Na nezaplatenie

DobroVoľník – človek dobrej vôle. Sám Pán Boh špeciálne fandí a požehnáva týchto ľudí pokojom, keď nám vo Svätom písme hovorí: „… a na zemi pokoj ľuďom dobrej vôle. (Lk 2,14)“ A na inom mieste nás v tom znovu utvrdzuje: „…lebo veselého darcu Boh miluje. (2Kor 9,7)“ Dobrovoľníctvo je práve o tom – darovať druhým seba, svoj voľný čas, svoje talenty. Zadarmo. Dobrovoľne. Prečo? Pretože „…On prvý miloval nás. (1Jn 4,19)“ My len napodobňujeme Ježišov príklad. Len dávame ďalej to, čo sme dostali zadarmo.

Čo dobrovoľník, to meno

Dobrovoľníci sú nepochybne dušou festivalu Verím Pane. Presviedčame sa o tom rok čo rok. Registrovanie a informovanie účastníkov, predaj suvenírov, obsluha v čajovni, stavba stanového mestečka či pódia, príprava a výdaj stravy, prvá pomoc, opatrovanie detí, stráženie objektov, za všetkým sú mená konkrétnych ľudí. O tom, čo pre nich znamená dobrovoľníctvo, nám prezradili v nasledujúcich svedectvách.

Čajovňa mi prirástla k srdcu

Usmievavá obsluha v čajovni
Usmievavá obsluha v čajovni

“Človek nežije iba z lásky, ktorú prijíma, ale hlavne z tej, ktorú daruje,” hovorievala sv. Matka Tereza. A darovať lásku môžeme aj dobrovoľníctvom. Vždy som dobrovoľníkov obdivoval, pretože voľný čas, ktorý majú, obetujú pre druhých. Nakoplo ma hlavne to, že už skoro rok robím animátora v eRku a to znamená míňať pre tieto deti veľa svojho času. Na festival sa chystám ako dobrovoľník prvýkrát a dúfam, že určite nie posledný. (Kristián)

Tento rok sa chystám ísť pomáhať do čajovne už po tretíkrát a celý rok sa na to opätovne veľmi teším! Za každým sme tam zažili veľa srandy. Na kresťanských akciách mám najradšej to, že sa nesú v priateľskej atmosfére, navôkol je možnosť stretnúť a zoznámiť sa iba so skvelými ľuďmi. Čajovňa mi prirástla k srdcu. Aj keď to chce kúsok obety, nebyť na festivale len ako účastník, má to aj svoje výhody. Je to zážitok byť súčasťou helperského tímu a prispieť k tomu, aby festival Verím Pane napredoval a ponúkal ľuďom aj spoza hraníc Oravy možnosť zúčastniť sa tohto skvelého festivalu. Určite príď priložiť ruku k dielu, je to skvelá skúsenosť. (Dominika)

Lepší zážitok z festivalu

Ranná modlitba organizačného tímu s dobrovoľníkmi
Ranná modlitba organizačného tímu s dobrovoľníkmi

Toto leto som sa rozhodla, že si nenájdem brigádu, aby som získala nejaké peniaze, ktoré by mi vedeli poskytnúť možnosť stratiť hlavu v nákupných centrách. To nechcem. A tak som sa rozhodla byť oddaným dobrovoľníkom pri každej príležitosti. Festival Verím Pane je pre mňa ideálna možnosť slúžiť a rásť v duchovnom živote. Na Verím Pane je krásne zažívať čaro rôznych okamihov, za ktorými stojí kopa úsilia dobrovoľníkov. Nie, nemám viac času, ale viem, že je to požehnaná vec, ktorej sa oplatí oddať. Dostaneš viac, ako dáš. (Helenka)

Ako dobrovoľník si ja osobne užijem festival oveľa viac. Či už len pre skvelý kolektív alebo pocit z toho, že aj ja sa môžem podieľať na fungovaní niečoho takéhoto. Už asi dva alebo tri roky fungujem na festivale ako dobrovoľníčka. Prvý rok som bola ako festivalka a ďalšie roky buď v backstagei alebo ako helperka. Pomáham, kde sa dá a kde ma potrebujú. Verím Pane si neskutočne užívam a som šťastná, že môžem byť dobrovoľníčkou. (Anička)

Aleluje
Dievky, ktoré sa starajú o festivalový štáb – Kaťák – voláme “aleluje” 🙂

Viac času na priateľské rozhovory

Na Verím Pane chodím rád a chodím tu o to radšej, ak môžem dobrovoľne pomáhať. Myslím si, že za to, že je festival taký, aký je, treba vďačiť zaangažovaným dobrovoľníkom. Výhoda helpera je, že si môže podľa svojich schopností uvážiť, ako a v akej miere chce pomôcť a jeho služby sú rozdelené do časových intervalov. Spočiatku som sa bál, že nebudem mať čas na rozhovory s priateľmi, nebudem s nimi tráviť toľko času, ale po nejakom čase sa ukázalo, že ma služba helpera v tomto vôbec neobmedzuje, ba naopak, priestoru na rozhovory mám práve vďaka helperovaniu viac. (Martin)

Prečo som sa dala na dobrovoľníctvo? Minulý rok som bola na festivale ako hosť a veľmi sa mi to páčilo, ale povedala som si, že pomôcť tejto akcii by bolo oveľa lepšie a užitočnejšie. Už len myšlienka pomáhať druhým ľuďom ma robí šťastnou. Ešte som nemala tú možnosť robiť dobrovoľníka na Verím Pane, ale tento rok sa na to veľmi teším. Na ten úžasný pokoj a lásku, ktoré vyžarujú z vystúpení a hlavne zo skvelých ľudí. Som veľmi rada, že môžem byť súčasťou tejto veľkej akcie. (Nikola)

Dobrovolnici pri backstage-i
Partia v backstage-i amfiteátra

Hovorí sa, že dobrovoľníci sú neplatení nie preto, že by boli bezcenní, ale preto, že sú k nezaplateniu. A toto stopercentne platí aj pre festival Verím Pane. Mnohí si lámu hlavu a čudujú sa, ako môže tento festival stále fungovať, keď je zadarmo. Je to práve vďaka veľkému množstvu úžasných duší, ktoré ponúkajú svoje „ruky“ do služby. A čím nás bude viac, tým bude festival kvalitnejší. Držíme Ti miesto!

Registrovať ako dobrovoľník sa môžeš už hneď teraz TU.

Viac info o dobrovoľníkoch nájdeš TU.

 

Organizačný tím Verím Pane