DOMA JE DOMA, A TO DOSLOVA
6. júna 2017
Slávka Tkáčová: Piesne predvediem za doprovodu špičkových hudobníkov
5. júla 2017

3 výhody dobrovoľníctva

V súčasnej dobe sa zvykne stále častejšie hovoriť o kríze mladých ľudí, ktorí stratili o všetko záujem. Ja osobne si to nemyslím. Možno je to však spôsobené tým, že všetci moji kamaráti sú niekedy až príliš premotivovaní 😊 Prednedávnom som čítala článok jedného psychológa. Zarazil ma fakt, že kým v minulosti mladí používali drogy, aby sa uvoľnili, dnes berú tie, ktoré ich povzbudia k väčším výkonom. V dobe rôznych start up-ových spoločností sa totiž na nich kladú veľké požiadavky – dobré výsledky v škole, doučovania, krúžky. A tak je záujem o dobrovoľníctvo až „na chvoste“ po všetkých spomenutých veciach.

Ak ale v srdci stále o ňom premýšľaš alebo máš len voľné leto a bojíš sa nudy, prečítaj si, aké výhody môže priniesť do tvojho života.

  1. Noví kamaráti

Je jedno, či ideš robiť dobrovoľníka do nemocnice, k bezdomovcom alebo na festival (mimochodom áno, stále Ťa hľadáme), viem Ti zaručiť, že tam stretneš ľudí s rovnakými záujmami, hodnotami či hudobným vkusom. A to je dobrý základ pre pevné priateľstvá, však?

Mimoriadne zážitky, ktoré na teba doma nečakajú, sú iba bonusom!

„Pred 3 rokmi som sa rozhodla, že chcem prinášať radosť deťom v nemocniciach. Každý týždeň som sa chodila s nimi hrať. Okrem radosti v detských očiach som tam našla aj ďalšie dievčatá, ktoré robili to isté. O mesiac budú družičkami na mojej svadbe!“ (Zuzka, 22)

„Pri slove dobrovoľníctvo mi napadajú tieto slová – odovzdanosť, služba, láska, mimoriadne zážitky a Ježiš. Ježiš by mal byť prvý, lebo keď robíš niečo v jeho mene, je to skvelé.“ (Lukáš, 24)

  1. Vďačnosť

Dobrovoľníkov potrebujú tam, kde im niečo/niekto chýba, kde na to nestačia sami. Zvyčajne si na týchto miestach uvedomíš, že máš viac ako niekto iný a už sa na to odvtedy pozeráš novými očami.

„Na strednej škole som navštevovala rodinu, ktorá mala syna s autizmom. Nevedel udržať očný kontakt, nerozprával, zo začiatku sa so mnou nechcel hrať, bil ma a kričal. Keď si po dvoch mesiacoch so mnou skladal puzzle a objal ma, nevedela som ani opísať, aká som šťastná. Až vtedy som si uvedomila, že to, aká som, že som zdravá, nie je samozrejmosť.“ (Radka, 22)

„Čas pre druhých nikdy nie je neužitočný.“ (Laco, 23)

  1. Nové skúsenosti

Pred časom som mala možnosť rozprávať sa s viacerými personalistami a všetci potvrdili jedno – zamestnávatelia viac ocenia to, že si bol niekde dobrovoľníkom, ako prácu vo fast foode. Vedia totiž, že vo svojom živote robíš niečo navyše. Nie pre peniaze, ale preto, aby si zlepšoval seba aj ostatných. A to je fakt, dobrovoľníctvo Ťa posunie, naučí niečo nové a uľahčí cestu za vysnívanou prácou.

„To, že niekomu pomôžeš spôsobí, že tvoje srdce je naplnené radosťou a vďakou za to, že aj ty si sa mohol niečo nové naučiť, spoznať nových ľudí a zažiť niečo úžasné, čím je to, ako ťa Boh dokáže použiť vtedy, keď sa mu odovzdáš a všetko robíš s Jeho vôľou. Dobrovoľníctvo je dar pre obe strany.“ (Táňa, 25)

„Pred 4 rokmi som začala zadarmo písať články pre jedno centrum. Vďaka tomu som sa dostala do spoločnosti, ktorej som písala blog a textovala webové stránky. Dnes si tým viem zarobiť tak, že pomoc od rodičov už nepotrebujem a môj životopis je plnší o dobré referencie.“ (Maťa, 23)

Príď zažiť výhody dobrovoľníctva na vlastnej koži! Stále hľadáme dobrovoľníkov na náš festival. Potrebujeme Tvoje oči, Tvoje ruky, Tvoju osobnosť. Radi Ťa spoznáme 😊

 

Martina Pavlíková